عصب کشی
عصب کشی
فوریه 23, 2019
اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند
نوامبر 17, 2020

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

دندان در زیبایی چهره و لبخند تاثیر بسزایی دارد به همین خاطر امروزه افراد به دنبال زیبایی هر چه بیشتر دندان های خود هستند. یکی از روش های متداول در دندانپزشکی که باعث سفید شدن و بهبود ظاهر دندان می شود و طرفداران زیادی دارد، لمینت دندان است.

لمینت دندان به لایه نازکی گفته می شود که بر روی سطح دندان قرار می گیرد و باعث می شود رنگ و فرم نامناسب دندان اصلاح شود و همچنین فاصله بین دندان ها را از بین می برد. لمینت برای دندان های کج و یا ترک خورده نیز مناسب است. اگر خواستار دندان‌ های سفید و زیبا هستید لمینت دندان به شما پیشنهاد می شود، رنگ لمینت با توجه به سلیقه شما ساخته می شود.

برای اینکه لمینت به درستی بر روی دندان چسبانده شود یک لایه نازک از روی دندان تراش داده می‌ شود تا سطح آن کاملاً صاف شود و سپس لمینت را بر روی دندان قرار می دهند. در ادامه این مطلب قصد داریم به طور کامل با انواع لمینت دندان و مزایای آن آشنا شویم، با شاهین کلینیک همراه باشید:

یکی از بهترین مراکز تخصصی پزشکی در تهران شاهین کلینیک است که با بکارگیری پیشرفته ترین متدهای پزشکی خدمات دندانپزشکی از جمله لمینت دندان، ایمپلنت دندان، جراحی لثه و… را بسیار تخصصی و دقیق انجام می دهند. علاوه بر خدمات دندان پزشکی این کلینیک دارای متخصص جراح عمومی، فوق تخصص روماتولوژی، اکو و نوار قلب و… نیز می باشد. شاهین کلینیک با اکثر بیمه های کشور قرارداد دارد که این ویژگی در پرداخت هزینه ها به شما کمک می کند. در ضمن خدمات این کلینیک در مقایسه با سایر مراکز درمانی از هزینه های پایینتری برخوردار هستند.

مزایای لمینت دندان

 • نیازی به بی حس کردن ندارد.
 • دارای ظاهر بسیار زیبایی است.
 • از دوام و طول عمر بالایی برخوردار است.
 • عیوب ظاهری دندان را را برطرف می کند.
 • در برابر رنگ مواد غذایی و نوشیدنی ها از جمله قهوه ثبات رنگ بالایی دارد.
 • از آنجایی که در برخی موارد به رنگ دندان فرد ساخته می شود، ظاهر آن طبیعی است.

معایب لمینت دندان

 • برای چسباندن آن باید لایه نازکی از دندان تراش داده شود.
 • افرادی که دندان قروچه می کنند دندان های لمینت شده در طول زمان می شکند و باید تعویض شوند.
 • برای انجام لمینت، باید مینای دندان و بافت آن مناسب باشد در غیر این صورت پزشک لمینت را توصیه نمی‌ کنند.
نکته: توجه داشته باشید که انتخاب رنگ لمینت کاملاً به سلیقه شما صورت می گیرد و مجبور نیستید رنگ خیلی سفید انتخاب کنید. می‌ توانید با مشورت با دندانپزشک خود رنگ مناسبی را انتخاب کنید تا با چهره شما تناسب داشته باشد.
چند نوع لمینت دندان وجود دارد؟

چند نوع لمینت دندان وجود دارد؟

لمینت دندان بر اساس جنس به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی طبقه بندی می شود. در ادامه هر کدام از آنها را مختصر توضیح می دهیم:

♦ لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی که اصطلاحاً به آن ونیر کامپوزیت گفته می شود توسط دندانپزشک در مطب ساخته می شود و در یک جلسه برای فرد انجام می شود. جنس لمینت کامپوزیتی از مواد ترمیمی دندان است. با انجام لمینت کامپوزیتی ظاهر دندان از جمله شکستگی و فاصله بین دندان، رنگ و طول دندان بهبود می یابد و فرد تنها در یک جلسه شاهد دندان های سفید و بی نقص خواهد شد.

♦ لمینت‌ سرامیکی

روش انجام لمینت سرامیکی کمی پیچیده تر است. لمینت سرامیکی از پوسته های خیلی نازک که جنس آن سرامیک است استفاده می‌ شود. قبل از ساخت لمینت، دندانپزشک از فرد رنگ مورد نظر را می پرسد و تصمیم می گیرند که با چهره فرد تناسب دارد یا خیر، پس از تصمیم گیری نهایی لمینت سرامیکی برای ساخت به لابراتوار ارسال می شود. ساخت این نوع لمینت به تعداد جلسات بیشتری نیاز دارد و در یک جلسه انجام نمی شود.

پس از آن که لمینت سرامیکی ساخته شد دندانپزشک آن را بر روی دندان قرار می دهد. این نوع لمینت دارای انواع متفاوتی است که هر کدام از آنها زیبایی خاص خود را دارند و با توجه به درخواست شما و مشاوره پزشک استفاده می شوند.

به عنوان مثال یکی از انواع آن زیرکونیا نام دارد که از استحکام بسیار بالایی برخوردار است ولی از نظر ظاهر در مقایسه با انواع دیگر زیبایی کمتری دارد. برای انتخاب درست لمینت دندان با دندانپزشک خود مشورت کنید. لمینت سرامیکی در مقایسه با لمینت کامپوزیتی مزایای بیشتری دارد و قیمت آن نیز بالاتر است. همچنین از ثبات رنگ و دوام بالاتری برخوردار است.

لمینت سرامیکی برای چه مواردی استفاده می شود؟

در برخی موارد انجام لمینت دندان برای افراد توصیه نمی شود و در صورت انجام آن مشکلاتی به وجود می آید به همین خاطر بهتر است قبل از اقدام به لمینت دندان به توصیه های دندانپزشک خود دقت فرمایید. مشکلاتی که با انجام لمینت برطرف می شوند عبارتند از:

 • اصلاح رنگ دندان
 • درمان لکه های دندان
 • اصلاح فواصل بین دندان ها
 • اصلاح دندان های نامرتب
 • درمان دندان‌ های بد فرم
 • ترمیم دندان های شکسته و ترک خورده

مزایای لمینت سرامیکی چیست؟

 • لمینت سرامیکی لک نمی‌ شود.
 • برای انجام لمینت سرامیکی نیازی به بی حسی نیست.
 • این نوع لمینت نور را روی دندان انعکاس می دهد به همین خاطر زیبایی خاصی به دندان و لبخند می دهد.

مراحل انجام لمینت دندان به چه صورت است؟

مراحل انجام لمینت دندان به چه صورت است؟

در جلسه اول با مراجعه به کلینیک، دندانپزشک خواسته های شما را می شنود و آنچه انتظار دارید را با توجه به استخوان بندی صورت، فک و فرم صورت بررسی می کند. به عنوان مثال قصد دارید رنگ دندان شما تغییر کند یا فاصله بین دندان ها از بین برود در این صورت پزشک نوع مناسبی از لمینت دندان را به شما پیشنهاد می دهد. پس از آنکه در مورد نوع و رنگ لمینت تصمیم گیری شد دندانپزشک از دندانهای شما عکس برداری می کند تا به طور دقیق روی کار خود نظارت داشته باشد. در جلسه اول دندانها به اندازه خیلی کم تراش داده می شوند.
در جلسه دوم برای ساخت لمینت، از دندانها قالب می گیرند و جلسه بعدی زمانیکه لمینت ساخته شد یکی نمونه را بر روی دندان های بیمار آزمایش می کنند تا از نظر ظاهری مشخصات بیمار مورد تایید باشد، اگر مورد تایید بود برای ادامه کار به لابراتوار ارسال می شود. در جلسه آخر زمانی که پوسته های لمینت ساخته شد بر روی دندان های بیمار قرار می‌ گیرد و تمام نواقص دندان پوشانده می شود.

طول عمر لمینت دندان

ساخت لمینت دندان چه مدت طول می کشد؟ حدوداً 2 الی 4 هفته به زمان نیاز است.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

لمینت با توجه به شرایطی که افراد دارند برای همه مناسب نیست در این مورد پزشک تصمیم می‌ گیرد. در ادامه به افرادی که لمینت به آنها توصیه نمی شود اشاره می‌ کنیم:
 • افرادی که سطح دندان آنها مینای کافی نداشته باشد.
 • افرادی که دندان های آن ها پوسیدگی زیادی داشته باشد دارای بیماری‌های لثه باشند.
 • کسانی که دندان قروچه می کنند به دلیل سایش دندانها لمینت برای آنها مناسب نیست.
 • کسانی که به دلیل پوسیدگی و شکستگی دندانهای بزرگ، دندان های ضعیفی دارند.

طول عمر لمینت دندان

همانطور که گفتیم لمینت دارای استحکام و مقاومت بالایی است و بطور میانگین بین 5 تا 7 سال طول عمر دارد ولی باید مانند دندان های طبیعی از آنها مراقبت شود و بهداشت دهان و دندان کاملاً رعایت شود. بهتر است هر روز از دهان شویه، مسواک و نخ دندان استفاده شود. هر چقدر رسیدگی به آنها بالا باشد طول عمر لمینت دندان بیشتر می ‌شود. به این نکته توجه کنید که از شکستن اجسام سخت با دندان های لمینت اجتناب کنید زیرا این کار به دندانها آسیب می‌ رساند و شما مجبور می‌ شوید لمینت را تعویض کنید.

قیمت لمینت دندان چقدر است؟

همانطور که گفته شد لمینت‌ دندان دارای دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی است و هر کدام از آنها روش متفاوتی دارند، به همین خاطر نمی‌ توان یک قیمت ثابت برای آنها در نظر گرفت. ولی می ‌توان گفت که هزینه لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی پایینتر است. شاهین کلینیک برای لمینت دندان قیمت بسیار مناسبی در نظر گرفته است. در این کلینیک تمامی پروتکل های بهداشتی رعایت می شود، پس می توانید با اطمینان خاطر به کلینیک مراجعه کنید. شما عزیزان می توانید برای اطلاع دقیق از قیمت لمینت دندان آن با شماره های مطب تماس بگیرید تا بطور دقیق راهنمایی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *