پوسیدگی دندان
پوسیدگی دندان
فوریه 22, 2018
ارتودنسی بزرگسالان
ارتودنسی بزرگسالان
فوریه 23, 2019

ترمیم دندان

ترمیم دندان

ترمیم دندان

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندان یکی از راهکارهای درمانی توسط دندان پزشک است که بسیار رایج می باشد. به گونه ای این روش درمانی مورد استفاده قرار می گیرد که می توان گفت هر فرد یکبار برای پرکردن دندان به دندان پزشکی مراجعه کرده است. عوامل مختلفی سبب اسیب دیدن دندان ها می شوند به طور مثال؛ پوسیدگی دندان ها، جویدن سنگ موجود در غذا و یا دندان قروچه و … را می توان نام برد.

برای ترمیم دندان دندانپزشک ابتدا پوسیدگی های دندان را می تراشد و سپس با موادی نظیر آمالگام و یا کامپوزیت به پر کردن دندان اقدام می کند. شایان ذکر است که آمالگام به رنگ نقره ای است و غالباً برای پر کردن دندان های آسیاب استفاده می شود و همانطور که می دانید کامپوزیت همرنگ دندان است.

شاهین کلینیک یکی از تخصصی ترین مراکزی است که علاوه بر خدمات دندانپزشکی مانند ترمیم دندان، ایمپلنت، لمینت، بلیچینگ و…، خدماتی همچون پوست و مو، قلب و عروق، جراحی عمومی و.. را نیز ارائه می دهند و دارای پزشکان متخصص و بسیار باتجربه ای می باشد.

در چه موارد ترمیم دندان لازم است؟

در صورت بروز هریک از موارد زیر برای درمان به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید:

 • بوی بد دهان
 • احساس درد در هنگام فشار دندانها
 • پریدگی و یا سوراخ شدن دندان
 • گیر کردن غذا در محل تخریب شده
 • تغییر رنگ دندان به رنگ سیاه یا قهوه ای
 • هنگام استفاده از نخ دندان، پارگی نخ دندان در محل آسیب دیده
 • احساس درد در هنگام خوردن غذاهای سرد و گرم و یا ترش و شیرین

نحوه مراقبت از دندان آسیب دیده

در صورت مشاهده علائم پوسیدگی دندان در کوتاه ترین زمان نسبت به ترمیم دندان خود به دندان پزشک مراجعه کنید. در صورت عدم دسترسی به دندان پزشک موارد زیر را رعایت کنید؛

 • دندان را با آب نمک بشویید.
 • در صورتی که شکستگی همراه با درد است از مسکن های نظیر استامینوفن استفاده کنید.
 • اگر شکستگی یا پوسیدگی موجب ایجاد لبه های تیز شده اند محل شکستگی را با موم و یا آدامس محافظت کنید تا از آسیب دیدن احتمالی زبان، لب و یا قسمت های داخلی گونه پیشگیری کنید.
 • اگر قرار است غذا بخورید از غذاهای نرم مصرف کنید، و از جویدن غذا در محل آسیب دیده بشدت پرهیز کنید.

درمان آسیب دیدگی دهان به شرایط دندان بستگی دارد. اگر اسیب دیدگی مختصر باشد، در یک جلسه، دندان پزشک  دندان آسیب دیده را درمان می کند. ولی اگر میزان آسیب دیدگی زیاد باشد نیاز به مراجعات بعدی دارد و روش های درمانی دیگر برای درمان استفاده می گردد.

روش های ترمیم دندان کدام اند؟

روش های ترمیم دندان کدام اند؟

برای پر کردن دندان پوسیده عمدتاً از دو روش زیر استفاده می گردد:

 • روش مستقیم ترمیم دندان

در روش مستقیم با مراجعه به دندان پزشکی و ویزیت، دندان پزشک ابتدا پوسیدگی ها را برداشته و محل پوسیدگی را با دقت می تراشد تا دندان آماده پر کردن شود. در این روش دندان پزشک با گزینه های زیادی برای ترمیم مواجه است، از قبیل؛ گلاس یا رزین اینومر برای پرکردن ناحیه هایی از دندان که فشار کمتری را متحمل می شوند، مانند ناحیه های نزدیک به ریشه گزینه ای مناسبی است.

 • روش غیر مستقیم ترمیم دندان

در روش غیر مستقیم با مراجعه به دندان پزشکی، ابتدا محل پوسیدگی آماده سازی می شود و قسمت های پوسیده با استفاده از ابزراآلات مخصوص برداشته می شوند. سپس دندان پزشک با گرفتن قالب از دندان آسیب دیده و فرستادن قالب به لابراتوار تصمیم می گیرد چه روشی را بکار بگیرد.

در جلسه بعدی اقدام به جایگذاری ماده ترمیمی انجام می شود. اگر قسمت آسیب دیده در تاج دندان باشد به دلیل آنکه تحت فشار است باید از مواد مستحکم استفاده شود. اما گاهی برای ترمیم حفره های درونی دندان استفاده می شوند. در این صورت می توان از مواد مناسب تری مانند سرامیک، طلا و یا رزین استفاده شود.

مراحل ترمیم دندان

در ابتدا عکس از دندان پوسیده گرفته می شود تا میزان پوسیدگی مشخص شود و بررسی شود که دندان به عصب رسیده است یا خیر. سپس دندان پزشک از بی حسی موضعی در محل دندان پوسیده استفاده می کند و به زدودن محل پوسیدگی از دندان اقدام می کند. برای انجام این کار از مته یا لیزر استفاده می شود. در ادامه روند درمان، بستر مناسب در دندان به منظور پر کردن دندان از مواد ترمیمی با تراشیدن دندان فراهم می شود.

هنگامی که بستر مناسب فراهم شد، ایزوله کردن دندان انجام می شود. سپس دندان پزشک با مواد مخصوص اقدام به پر کردن دندان می کند. اگر دندان نزدیک است که به عصب برسد، ممکن است دندان پزشک برای محافظت از ریشه دندان از گلس اینومر و یا رزین کامپوزیت استفاده کند. اما هنگامی که دندان به عصب رسیده باشد راهکار دیگری به جز عصب کشی وجود ندارد.

اگر از مواد هم رنگ دندان استفاده شود، دندان پزشک کامپوزیت را به صورت لایه لایه در دندان می گذارد و هر لایه را با تاباندن پرتو محکم می سازد.

اگر دندان عصب کشی شده باشد و یا پوسیدگی دندان به دیواره های دندان سرایت کرده باشد دندان پزشک برای محافظت از دندان از روکش دندان استفاده می کند.

بهترین نوع ترمیم دندان چیست؟

بهترین نوع ترمیم دندان چیست؟

از آنجایی که هر دندان دارای شرایط خاص خود است و نوع پوسیدگی ها با هم فرق دارند، نمیتوان گفت کدام روش بهترین است. اما اطمینان داشته باشید که دندان پزشک بهترین روش را برای درمان دندان های پوسیده استفاده می کند. به گونه ای این انتخاب توسط دندان پزشک انجام میشود که در وهله اول به درمان دندان پوسیده می پردازد و سپس از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می کند، و در نهایت امکان پوسیدگی مجدد دندان بعد از ترمیم را به حداقل می رساند.

قیمت ترمیم دندان چقدر است؟

قیمت ترمیم دندان به عواملی مختلفی بستگی دارد مانند میزان پوسیدگی دندان، نوع مواد مصرفی برای پر کردن و روش بکار گرفته شده برای ترمیم. برای اطلاع دقیق می توانید از طریق شماره درج شده در سایت با کلینیک تماس حاصل فرمائید تا راهنمایی شوید.

انواع مواد ترمیم دندان

 • آمالگام

آمالگام از سالهای بسیار قدیم برای پر کردن دندان استفاده می شود. می توان گفت که پرکاربرد ترین ماده برای ترمیم دندان، آمالگام است. این ماده ترمیم دندان از ترکیب فلزاتی مانند جیوه، نقره و مس است که جیوه 50 درصد ترکیب را در بر گرفته است.

شایان ذکر است که عنصر جیوه در ترکیب این ماده اصلاً برای سلامتی مضر نیست. چرا که همانطور که می دانید فلز جیوه به تنهایی سلامتی را به خطر می اندازد و در صورت ترکیب با دیگر فلزات اصلاً چنین خاصیتی ندارد. استفاده از آمالگام به حدی بی خطر است که از آن برای پر کردن دندان های خانم باردار هم استفاده می شوند.

 • کامپوزیت

یکی دیگر از موادی که برای ترمیم دندان پوسیده و یا شکسته شده استفاده می شود، کامپوزیت است. کامپوزیت ها دارای محاسن بسیاری هستند که از جمله آنها می توان به این نکته اشاره کرد که بر خلاف آمالگام برای چسبیده شدن کامپوزیت به محل آسیب دیده نیازی به تراشیدن محل نیست. یکی دیگر از مزایای کامپوزیت همرنگ بودن آن با دندان است.

اما کامپوزیت ها دارای معایبی هستند مثلا نسبت به آمالگام قیمت بالاتری دارند. از این رو از کامپوزیت برای پرکردن دندان های با پوسیدگی زیاد استفاده نمی شود. از دیگر معایب آنها طول عمر کمترشان نسبت به آمالگام است. همچنین باید اشاره کرد که با نوشیدنی یا قهوه در دراز مدت تغییر رنگ می دهد. اما با وجود همه ی معایب باز هم برای درمان پوسیدگی و یا شکستگی دندان های جلو از کامپوزیت استفاده می شود.

 • سرامیک یا پرسلین

یکی دیگر از مواد ترمیم دندان سرامیک یا پرسلین است. در این روش ابتدا دندان پزشک از دندان های شما قالب می گیرد. قالب دندان ها به لابراتوار فرستاده می شود. لابراتوار، قالبی از جنس سرامیک برای پر کردن ناحیه های از دست رفته دندان می سازد. معمولاً از این روش برای پر کردن وسیع استفاده می شود. قالب سرامیکی کاملاً هم رنگ سایر دنداهایتان ساخته می شود.

 • طلا

می توان گفت که پر کردن دندان با طلا مستحکم ترین روش درمانی است و طبق بررسی های انجام شده بیش از یک یا دو دهه عمر می کند. اما امروزه به دلیل قیمت گران آن عملاً دیگر کاربردی ندارد.

 • گلس اینومر یا رزین

از رزین یا گلس اینومر برای ترمیم دندان هایی استفاده می شود که در هنگام جویدن غذا فشاری را متحمل نشوند. رزین یا گلاس اینومر بسیار ظریف بوده و  دارای طول عمر کوتاهی است، از این رو برای ترمیم دندان های کودکان که هنوز دندان شیری دارند مناسب است.

انواع مواد ترمیم دندان

دلایل پوسیدگی دندان ترمیم شده چیست؟

اغلب مردم فکر می کنند با ترمیم دندان دیگر نیازی به رسیدگی به آن نیست. اما این باور اشتباه است، و دندانپزشکان توصیه می کنند که بعد از ترمیم دندان رسیدگی به دندان ترمیم شده باید دو برابر شود. رسیدگی خوب و منظم مانند استفاده از مسواک، دهان شویه، نخ دندان برای دندان ترمیم شده باعث افزایش طول عمر آن می شود. باید توجه داشته باشید از غذاهای رنگی و چای و قهوه کمتر استفاده شود. همچنین استعمال دخانیات باید به حداقل برسد تا دندانها سلامت خود را حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *