ترمیم دندان
ترمیم دندان
فوریه 17, 2019
عصب کشی
عصب کشی
فوریه 23, 2019

ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان چگونه است؟

ارتودنسی بزرگسالان: امروزه یکی از متداول ترین روش ها برای درمان نامرتب بودن دندانها، ارتودنسی است. برای انجام ارتودنسی شرایط سنی وجود ندارد و برای کودک، نوجوان و بزرگسالان انجام می شود و هر کس در هر سنی با توجه به شرایط انجام ارتودنسی می تواند اقدام کند. هنگامی که لثه و استخوان فک سالم باشد شرایط انجام ارتودنسی در هر سنی وجود دارد.

البته ارتودنسی در بزرگسالان با ارتودنسی کودکان متفاوت است به این صورت که روش های متفاوت تری در ارتودنسی بزرگسالان استفاده می شود و طول درمان با توجه به عواملی مثل سخت جابجا شدن دندان، جای خالی دندان، بیماری های لثه و… نسبت به ارتودنسی کودکان بیشتر است. ما در این مطلب قصد داریم به شرایط ارتودنسی بزرگسالان بپردازیم:

شاهین کلینیک یکی از معتبرترین مراکز درمانی در تهران است که خدمات دندانپزشکی از جمله ارتودنسی بزرگسالان و ارتودنسی کودکان را انجام می دهند. شاهین کلینیک دارای پزشکان متخصص در این زمینه می باشد که در کار خود بسیار حرفه ای عمل می کنند و دانش کافی برای انجام ارتودنسی در هر سنی را دارند.

این کلینیک علاوه بر ارائه خدمات دندانپزشکی خدمات دیگری مانند مزوتراپی، قلب و عروق، روماتولوژی و… را نیز ارائه می کنند و در هر زمینه از متخصصان با تجربه ای کمک می‌ گیرند. تمامی خدمات این کلینیک نسبت به سایر مراکز قیمت های مناسب و مقرون به صرفه ای دارند.

مزایای ارتودنسی بزرگسالان

در بزرگسالان مشکلات مربوط به فک و دندان نسبت به کودکان و نوجوانان بیشتر است. در بزرگسالان مشکلاتی مثل نامرتب بودن دندان ها، کج بودن دندان های دائمی به دلیل کشیدن دندان های مجاور و… شایع تر است، به همین خاطر به ارتودنسی بزرگسالان روی می آورند.

همان طور که می دانید دندان تاثیر بسزایی در زیبایی لبخند و چهره دارد و داشتن دندان های مرتب و صاف باعث بالا بردن اعتماد به نفس شخص هنگام صحبت کردن و لبخند زدن می شود.

یکی دیگر از مزایای ارتودنسی بزرگسالان سلامت جسمی افراد است، به این خاطر که رسیدگی به دندان های کج و نامرتب سخت است و برخی از افراد بیخیال بهداشت و رسیدگی به دندان های خود می شوند و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان و بیماری های مربوط به لثه می‌ شود.

همچنین مرتب و صاف کردن دندان ها به کمک ارتودنسی بزرگسالان باعث می‌ شود که صحبت کردن و جویدن غذا برای افراد آسان تر شود. به همین خاطر ارتودنسی در هر سنی پیشنهاد می شود و مزایای زیادی دارد.

مزایای ارتودنسی بزرگسالان

با ارتودنسی بزرگسالان چه مشکلاتی برطرف می شود؟

 • چرخش دندان
 • وجود جای خالی بین دندانها
 • نامرتب بودن و شلوغی دندانها
 • بیرون زدگی بیش از حد دندان
 • ساییدن دندان ها بر روی هم هنگام صحبت کردن و یا جویدن
 • قرینه نبودن دندان ها وقتی که دندان ها روی هم قرار می گیرند.
 • پوشاندن بیش از اندازه دندان های پیشین در فک پایین با فک بالا. یعنی زمانی که فک بسته می شود فقط یک ردیف از دندان هایی که در فک بالا هستند نشان داده می شود.

شرایط انجام ارتودنسی در بزرگسالان

عواملی مثل وضعیت سلامت دهان و دندان، بیماری های لثه، سلامت عمومی و نوع مشکلی که باید درمان شود، نشان می دهد فرد شرایط انجام ارتودنسی بزرگسالان را دارد یا خیر.

بیماری های لثه می تواند باعث از بین رفتن استخوان های فک شود که این عارضه در بزرگسالان شایع است. از آن جایی که برای انجام ارتودنسی باید دندانها به آرامی داخل استخوان جابجا شوند درمان بیماری های لثه اولویت دارد. به این نکته توجه کنید که اگر فرد، بیماری مربوط به لثه را درمان نکند و اقدام به ارتودنسی بزرگسالان کند بیماری تشدید می شود.

روش های ارتودنسی بزرگسالان چیست؟

هنگامی که رشد فک و دندان ها کامل به پایان رسیده باشد می توان برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان اقدام کرد. روش های ارتودنسی بزرگسالان نسبت به ارتودنسی کودکان بیشتر است. این روشها عبارتند از:
 • ارتودنسی فلزی
 • ارتودنسی متحرک
 • ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی زبانی یا لینگوال
 • ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی بزرگسالان با ارتودنسی کودکان چه تفاوت هایی دارد؟

ارتودنسی بزرگسالان با ارتودنسی کودکان چه تفاوت هایی دارد؟

اولین تفاوت، وضعیت جسمی است که وضعیت جسمی کودکان در مقایسه با یک انسان بالغ خیلی تفاوت دارد. در کودکان کمتر بیماری های مربوط به لثه مثل عفونت ایجاد می شود ایا استخوان های فک در کودکان دچار تحلیل نمی شود ولی در بزرگسالان تحلیل استخوانهای فرد و بیماری های لثه شایع است. انجام ارتودنسی در کودکان مزایای بیشتری نسبت به بزرگسالان دارد ولی همانطور که گفته شد سن مانع انجام ارتودنسی نمی شود و تمامی افراد در هر سنی که باشند برای زیبایی دندان های خود می توانند اقدام به این کار کنند.

نتیجه ارتودنسی بزرگسالان به زمان بیشتری احتیاج دارد. زیرا در سن بالا، دندان ها سخت تر جابجا می شوند. همچنین پوسیدگی دندان و کشیدن دندانهای مجاور باعث می شود کمی طول درمان بیشتر شود. درمان مشکلات مربوط به فک در بزرگسالان قبل از انجام ارتودنسی باید جراحی شود اما این مشکل در کودکان آن تنها با ارتودنسی درمان می شود.

هزینه ارتودنسی در بزرگسالان چقدر است؟

همانطور که گفته شد ارتودنسی بزرگسالان روش های مختلفی دارد و هر کدام از روش ها قیمت‌ های متفاوتی دارند. در بزرگسالان قبل از اقدام به ارتودنسی اگر نیاز به جراحی لثه یا درمان استخوان فک باشد به تبع هزینه بالا می رود. همچنین اگر ارتودنسی برای فک بالا یا فک پایین انجام شود در تعیین هزینه تاثیر دارد.

در شاهین کلینیک تمامی خدمات دندانپزشکی از جمله ارتودنسی بزرگسالان و ارتودنسی کودکان با هزینه های بسیار مناسب توسط پزشکان متخصص ارائه می شود. برای اطلاع از هزینه ها با شماره درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

انواع براکت های ارتودنسی در بزرگسالان چیست؟

انواع براکت های ارتودنسی در بزرگسالان چیست؟

 • براکت های سنتی یا فلزی

این نوع براکت دندان های خیلی کج را به سرعت مرتب و صاف می کند.‌ با پیشرفت چشمگیری که در زمینه دندانپزشکی اتفاق افتاده است براکت های فلزی با براکت های قدیمی هیچ شباهتی ندارد و بسیار اندازه مناسب و کوچکی دارند و لازم نیست سطح دندان ها را کامل بپوشاند.

انتخاب رنگ سیم ارتودنسی بزرگسالان به عهده بیمار است و می توان آن را نامرئی انتخاب کرد. براکت ارتودنسی فلزی یکی از ارزان ترین روش های ارتودنسی در بزرگسالان است و برای افرادی که دوست دارند سریع تر مشکلات کجی دندان هایشان برطرف شود مناسب است.

 • براکت سرامیکی

اندازه و شکل براکت سرامیکی شبیه به براکت فلزی است ولی سرامیکی ظریف تر است و همچنین از براکت هایی که همرنگ دندان و شفاف هستند به کار رفته است. برای افرادی که دوست ندارند سیم های ارتودنسی مشخص باشد نوعی از براکت های سرامیکی طراحی شده است که سیم های آن کاملاً به رنگ دندان است.

یکی از معایب استفاده از ارتودنسی سرامیکی این است که چند قیمت بالایی دارد و در صورتی که از آن به درستی مراقبت نشود ممکن است رنگ آن تغییر کند.

 • براکت مخفی (ارتودنسی لینگوال)

در براکت مخفی سیم های ارتودنسی پشت دندان قرار می گیرد و از روبه رو اصلاً دیده نمی ‌شود و افراد متوجه ارتودنسی شما نمی شوند. هزینه براکت مخفی بالا است و همچنین مراقبت از آن کمی سخت است زیرا سیم ها در پشت دندان قرار دارد و به آرامی باید دندان ها را تمیز کرد. همچنین برای دیدن در نتیجه باید زمان بیشتری صبر کرد.
 • ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی برای افرادی که مشکلات دندان آنها زیاد نیست و می‌ خواهند در زمان کمی نتیجه بگیرند استفاده می شود. در ارتودنسی نامرئی دندانپزشک 18 تا 30 ردیف پلاستیکی شفاف در دهان بیمار قرار می ‌دهد که نقش حفاظ دهان را ایفا می کند. با تشخیص پزشک هر چند هفته یکبار ردیف کننده ها تعویض می شوند.

از مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی می‌ توان به این نکته اشاره کرد که هنگام مسواک زدن یا غذاخوردن می توان آن را از دهان برداشت، همچنین تمیز کردن دندان ها خیلی آسان انجام می شود. ولی هزینه ارتودنسی نامرئی بالا است و در صورتی که ردیف کننده گم شود باید هزینه بالایی برای ساخت مجدد آن پرداخت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *